123

سخنرانی حجت السلام تسلیمی در ایام محرم

در ادامه بخشی از سخنرانی حجت الاسلام تسلیمی را می خوانیم:

آیه 110 سوره کهف برای رسیدن به عالی ترین رتبه الهی یعنی لقاء ؛ ویژگی هایی را بیان می کند .که اگر شروط این آیه رعایت شود ،لقاء حاصل می گردد . برای رسیدن به لقاء عمل صالح و نداشتن هیچ شرک در وجود آدمی لازم است. یعنی برای رسیدن به لقاء باید موحد کامل بود.

به چه عملی ، عمل صالح می گویند؟ آیا نگاه کردن به پوسته ظاهری عمل مثل جهاد، حج و ... کافی است یا خیر. در مورد این آیه (110کهف) از حضرت صادق علیه السلام سوال شد. حضرت فرمودند عمل صالح شناختن امام زمان خود است. این نوع شناخت تمام اعمال آدمی را مدیریت می کند.

برای موحد کامل بودن باید تسلیم منطق علی علیه السلام بود. در زیارت حضرت اباالفضل (ع) اینگونه آمده "اسلام علیک ایها العبد الصالح" حضرت عباس (ع) عبد صالح بود پس امام زمان خود را به خوبی می شناخت.

خداوند امام شناس واقعی همچون حضرت زهرا (س) نیافریده است. اباالفضل العباس (ع) هم در پیشگاه مادری بزرگ شده بود که از پیروان حضرت زهرا (س) بود.

موضوع خمس :

اگر قبل از رسیدن سر سال خمسی، پولی را به عنوان پیش پرداخت دریافت کنیم و نیمی از کاری که باید انجام دهیم قبل از سر سال خمسی و نیمی دیگر پس از آن (در سال خمسی جدید) انجام شود، آیا پرداخت خمس کل پیش پرداخت واجب است؟

مقداری که در مقابل آن کار انجام گرفته است، پرداخت خمس آن مقدار واجب است.

حکم خمس زمینی که 20 سال قبل با قیمت پایین خریداری شده و تاکنون ـ که قیمت آن حدود 2000 برابر شده ـ خمس آن پرداخت نشده چیست؟

خمس مبلغ پرداختی بابت قیمت زمین را ضامن است و با فرض تفاوت چشمگیر نسبت به قیمت فعلی، احوط مصالحه در مقدار تفاوت قیمت است.
ادامه عکسها کلیک کنید ....

شخصی با سرمایه ای که خمس آن را پرداخت کرده، یک مرکز شغلی ایجاد کرده و ماهانه درآمدی دریافت می کند. وضع شخصی اش بدین صورت است که هم خودش به دیگران بدهکار است و هم از دیگران طلبی دارد و خانه مستقل ندارد. به دیگران کمک مالی بلاعوض هم دارد. آیا به درآمد ماهانه اش خمس تعلق می گیرد؟

سودی که از سرمایه مخمّس او حاصل می شود چنانچه پس از صرف در هزینه های لازم زندگی و صرف در خیرات و صدقات، سر سال خمسی اضافه بیاید و پس انداز شود، مقدار پس انداز شده خمس دارد. بدهکاریهایی که دارد اگر در رابطه با کسب اوست از سود کم می شود و اگر در رابطه با خرید لوازم زندگی در همان سال باشد از درآمد او کسر می شود و اگر مربوط به سالهای قبل باشد نمی تواند کسر کند و طلبهایی که از مردم دارد اگر وصول شدنی است باید سر سال خمسی تخمیس کند، و إلاّ هر وقت وصول شد باید خمس آن را بدهد.


هیئت تهران

هیئت تهران هیئت تهران هیئت تهران هیئت تهران


موضوع: خمس وزکات، دینی ومذهبی، نماز،
[ یکشنبه 1392/08/26 ] [ ساعت 16 و 29 دقیقه و 21 ثانیه ] [ مهدی زنگوئی مدیریت سایت ]