123
 

شهید علی خفاجه

شهید بزرگوار:   علی خفاجه   
آغاز:    3/12/1347 ، روستای موسیرزگناباد
پرواز: 6/2/1366 ، بانه

شهید علی خفاجه، فرزند محمد و لیلی ، در تاریخ سوم اسفند ماه 1347 در خانواده ای مذهبی در روستای موسیرز، از توابع گناباد ، دیده به جهان گشود.(1) پس از گذراندن دوران كودكی وارد دبستان شد. تا سوم ابتدایی به تحصیل ادامه داد و سپس به دلایلی ترك تحصیل نمود و در كارهای كشاورزی به پدر كمك می‌كرد.
به خانواده و دوستان علاقه ی بسیاری داشت . ساكت ، آرام، صبور و بسیار وقت شناس بود. هیچ وقت نمی‌خواست حق دیگران ضایع شود. در كارها با افراد مؤمن و معتقد مشورت می‌نمود.(2) به تجملات بی اعتنا بود و ساده زیستی را ترجیح می‌داد. (3)
روحانیت را دوست داشت و به آنها احترام می‌گذاشت . قبل از سن تكلیف نماز می‌خواند وگاهی اوقات روزه می‌گرفت. بیشتركتابهای مذهبی مطالعه می‌نمود. مسجد را مأمنی برای راز و نیازش با خدا قرار داده بود.
در دوران قبل از انقلاب ، در تمام راهپیمایی‌های ضد شاهنشاهی شركت می‌جست و اعلامیه‌های امام (ره) را توزیع می‌نمود. در زمان جنگ تحمیلی  از فرمان امام (ره) تبعیت نمود و مدتی به عنوان بسیجی داوطلب به جبهه‌های غرب كشور اعزام شد و سربازی را در سال 63 در اهواز گذراند. آرزوی شهادت داشت و سرانجام در ششم اردیبهشت ماه 1366 ، در منطقه بانه در عملیات كربلای 10 بر اثر اصابت تركش به پشت ، جام شهادت را سركشید . پیكر پاكش پس از تشییع درگلزار شهدای روستای موسیرز  به آغوش خاك سپرده شد.
مادر شهید می‌گوید:« هنگام تشییع جنازه لحظه ای تابوت را بر زمین گذاشتند ، من برای خداحافظی با علی رفتم . پارچه را از روی صورتش كنار زدم  ابتدا دهانش بسته بود ولی یك لحظه متوجه شدم كه به من لبخند می‌زند، كه دیگر چیزی نفهمیدم و مرا از تابوت دور كردند.